Wizyta terenowa z dziennikarzami

01.09.2021

Wyjazd z mediami tytułowe

W dniach 24-25 sierpnia wraz z grupą dziennikarzy z kilku redakcji mediów ogólnopolskich (Polsatu, Onetu, Rzeczpospolitej oraz KUKBUK-a) oraz fotografką odbyliśmy wizytę terenową w Gorcach i Pieninach. Tematem przewodnim było tradycyjne pasterstwo w Karpatach.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z kulturą pasterską oraz pozytywnym wpływem wypasu owiec na różnorodność biologiczną i krajobraz polskich Karpat, a także naszym projektem Karpaty Łączą – Tradycyjne Pasterstwo.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się z bacującym w Gorcach Jarosławem Buczkiem, który opowiedział nam o pracy przy wypasie owiec oraz, wraz z żoną, przygotował pokaz robienia serów i degustację lokalnych wyrobów z owczego mleka i baraniny.

Kolejnego dnia odbyliśmy wycieczkę po dwóch malowniczych pienińskich rezerwatach – „Biała Woda” oraz „Homole” – których historię i przyrodę przybliżył nam lokalny przewodnik. Po drodze odwiedziliśmy również bacówkę Wojciecha Gromady, w której mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się pracy bacy, juhasów i owiec.

Efektem spotkania są publikacje w wyżej wymienionych redakcjach. Serdecznie zapraszamy do:

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Karpaty Łączą – Tradycyjne pasterstwo jako forma czynnej ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Karpatach”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wyjazd z mediami owce

Wyjazd z mediami Robienie oscypków2

Wyjazd z mediami Z przewodnikiem

Fot. Monika Ankudowicz, Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Zobacz również

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2022