Zajęcia edukacyjne dla dzieci z gminy Radziechowy-Wieprz

27.06.2019

lekcja

W pierwszej połowie czerwca przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne dla dzieci z trzech szkół w gminie Radziechowy-Wieprz w województwie śląskim.

Podczas lekcji przybliżaliśmy temat pasterstwa – zarówno od strony kulturowej, czyli związanych z nim tradycji, jak i przyrodniczej, czyli roślinności i ptaków zamieszkujących otwarte tereny nieleśne oraz pozytywnego wpływu wypasu owiec na środowisko.

Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza odbyła się w szkole i miała charakter wprowadzeniowy. Na drugą, warsztatową, zabraliśmy uczniów na halę z bacówką – idealne miejsce, by przekazywaną wiedzę przekładać od razu na grunt praktyczny. I tak dzieci uczyły się m.in. rozpoznawania odgłosów ptaków związanych z terenami nieleśnymi, a także porastających łąki gatunków roślin.

Uczestnicy lekcji mieli również okazję obserwować bacę przy produkcji tradycyjnych wyrobów z owczego mleka, a następnie zasmakować ich w trakcie specjalnej degustacji serów owczych.

Dla dzieci, dzięki żywemu kontaktowi z tradycją i przyrodą karpackich pastwisk, były to ciekawe i niecodzienne lekcje, a dla wielu z nich także niezwykłe przeżycia – pierwsza w życiu wizyta w bacówce i zetknięcie z nowymi, nieznanymi dotąd smakami.

lekcja 5

lekcja 6

Zobacz również

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2019